vash
10 بهمن 1401 - 17:42

نخبگان باید فراتر از فرایند حل مسأله درگیر فرایند تصمیم‌گیری باشند

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: یکی از اقدامات مهم در فضای نخبگان این است که افراد، فراتر از فرایند حل مسأله درگیر فرایند تصمیم‌گیری نیز باشند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل ازبنیاد ملی نخبگان، اولین نشست شورای فرهنگی‌ بنیاد ملی نخبگان با حضور ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، سید احمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امور مردمی سازی دولت، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی، سعید کرمی؛ سرپرست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان، عباس ابراهیمی معاون نخبگان و سرآمدان، سید محمدصادق موحد معاون آینده‌سازان و میثم شهبازی معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در این نشست عبدالحسین کلانتری؛ معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر رصد و پایش دقیق از المان‌های هویتی نخبگان وجود داشته باشد، می‌توان تصویری شفاف‌تر از قشر نخبگان ترسیم کرد و در نتیجه برنامه‌های فرهنگی را با دقت بیشتر و متناسب با هر تیپ نخبگانی طراحی و اجرا کرد.

وی افزود: ادراک هویتی نخبگان از خویش امری بسیار مهم است. با توجه به اهمیت این موضوع در اثرپذیری ادراک نخبگان از غیر، این مهم می‌تواند نقش بسزایی در طراحی برنامه‌های فرهنگی در حوزه نخبگان داشته باشد.

کلانتری ادامه داد: عدم‌تربیت همه‌جانبه نخبگان سبب می‌شود فرد تصویری درست از محیط پیرامون خود و همچنین افراد غیر نداشته باشد، در زندگی فردی و اجتماعی و حرفه‌ای با مشکلات عدیده‌ای مواجه شود که حتی نخبگی او را تحت‌تأثیر قرار بدهد.

* نخبگان باید فراتر از فرایند حل مسئله درگیر فرایند تصمیم‌گیری باشند

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سطح نخبگی هویت‌بخشی امری بسیار ضروری است که باید دارای هویت کنشگری تمدنی باشد، تصریح کرد: نخبه باید بداند که در یک بزنگاه تاریخی قرار دارد و باید نقش تاریخی خود را ایفا کند. در واقع، وظیفه تاریخ‌سازی خود را انجام دهد و داعی تمدن نوین اسلامی و کنشگر تمدن باشد.

کلانتری با تاکید بر اینکه یکی از اقدامات مهم در فضای نخبگان این است که افراد، فراتر از فرایند حل مسئله درگیر فرایند تصمیم‌گیری نیز باشند، اضافه کرد: یکی از آسیب‌های موجود در فضای نخبگانی، کم عمق بودن تحلیل‌های سیاسی و اجتماعی این افراد است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. این افراد باید بدانند که هیچ فردی در همۀ زمینه‌ها صاحب نظر و نخبه نیست و نیاز دارد در بسیاری از زمینه‌های سیاسی و اجتماعی و مهارت‌ها و دانش و توانمندی لازم را کسب کنند.

وی افزود: لازمۀ این مهم انعطاف‌پذیری و گشودن دریچه‌های یادگیری است. برای نیل به این مهم در گام اول باید برنامه‌ها جذاب و متناسب با فضای نخبگانی کشور باشد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008277